ההתנדבות בסורוקה

עמותת רוח דרומית מעניקה טיפולי רפואה משלימה ללא עלות במערך האונקולוגי בביה"ח סורוקה בבאר שבע
 

בספטמבר 2013 החלה פעילות המרכז במחלקה האונקולוגית בביה"ח סורוקה. בית החולים "סורוקה" הוא המרכז הגדול ביותר בנגב המטפל בחולי סרטן. המטפלים שלנו הם חלק אינטגרלי מהמחלקה והטיפולים ניתנים לחולים, לבני המשפחה המלווים אותם ולצוות המחלקה ללא עלות ובתיאום עם הצוות הרפואי במחלקה.

טיפול בחולים: תכנית הטיפולים המשלימים נבנית במקביל ובהתאמה לתכנית הטיפולים האישית של כל חולה. אלו ניתנים במיטת החולה ובהתאם לצרכיו האישיים, מגבלותיו ומכאוביו.

טיפול בבני המשפחה: בין המתמודדים העיקריים עם מחלת הסרטן נמצאים בני משפחתם של החולים, המלווים אותם לכל אורך תקופת אשפוזם ואחר-כך בשהותם בבית. בני המשפחה מהווים משענת פיזית, נפשית וכלכלית עבור החולים. כל זאת, לעיתים, ללא סיוע או התייחסות למצבם ולהתמודדות האישית שלהם עם מחלת יקיריהם. בבית החולים בני המשפחה עושים לילות כימים לצד מיטת יקיריהם, מתרוצצים במחלקה ובבית החולים על מנת לדאוג לכל צרכיהם ויושבים שעות לצד מיטתם. המטפלים שלנו דואגים גם להם, כשמטרת הטיפולים היא לסייע להפיג את המתח הנפשי והפיזי המצטברים.

טיפול בצוות המחלקה: הצוות הרפואי במערך האונקולוגי מתמודד מדי יום עם עומס נפשי גבוה ולעיתים נאלץ להיפרד מאנשים יקרים שליווה תקופה ארוכה. מאז כניסת העמותה למחלקה הצוות הרפואי זוכה לקבל טיפולים ברפואה משלימה – טיפולים אלה עוזרים בהפגת מתחים ולחצים, הפגת כאבים פיזיים הנובעים מעמידה ממושכת על הרגליים ובעיקר מטעינים את הצוות בכוחות להמשך היום.

פעילות העמותה בסורוקה מתרחבת ללא הפסקה. כיום ישנם כעשרים וחמישה מתנדבים פעילים המגיעים מדי שבוע ומעניקים טיפולים לחולים, למשפחות ולצוות הרפואי. בסה"כ, מדי חודש ניתנים כ-220 טיפולים לכ-130 חולי סרטן. ההערכה היא שבשנה אחת, בהיקף הפעילות הנוכחי, פעילות זו תגיע למענה טיפול לכ-1,500 חולי סרטן בנגב.

שעות הפעילות בביה"ח סורוקה: 
מחלקה אונקולוגית: התנדבות שבועית (ג') בשעות 09:00–11:00

מחלקה המטולוגית : התנדבות שבועית (ב') בשעות 16:00–18:00

אשפוז יום אונקולוגי: התנדבות שבועית (ה') בשעות 09:00–12:00 

אשפוז יום אונקולוגי: התנדבות שבועית (ב') בשעות 09:00–12:00

מחלקה אונקולוגית ילדים: התנדבות שבועית (ד') 09:00–12:00