חזון ומטרות

טיפולים משלימים מועילים לגוף ולנפש, מפחיתים את הלחץ הנפשי ומקלים את ההתמודדות עם מחלת הסרטן, ובכך משפרים את סיכוי החולים להבריא. מתוך אמונה עמוקה בחשיבות טיפולים אלו, הוקמה עמותת "רוח דרומית".

העמותה מפעילה מרכז לרפואה משלימה בנגב למתמודדים עם מחלת הסרטן. "רוח דרומית" הוקמה למען החולים ובני משפחותיהם, ומספקת סיוע ותמיכה באמצעות טיפולי הרפואה המשלימה, הניתנים ללא תשלום במרכז הרפואי סורוקה ובתשלום סימלי של 70 ש"ח בבית רוח דרומית.

למה אנחנו פה?

נתונים מראים שבכל אזור הנגב ישנם כ-8,000 אנשים החולים במחלת הסרטן, ובכל שנה נוספים כ-2,000 חולים. מזה מספר שנים טיפולי הרפואה המשלימה זוכים למקום משמעותי יותר בתמיכה בהתמודדות עם המחלה. מרפאות לרפואה משלימה נפתחות בבתי חולים שונים ברחבי הארץ, אך בבית החולים סורוקה או מחוצה לו עדיין לא הוקמו מרכזים ממוסדים המעניקים טיפולי רפואה משלימה ממוקדת לחולי סרטן.

עלות טיפולי הרפואה המשלימה שאינם ניתנים במסגרת של מרכזים כאלה עלולה להיות גבוהה וחולים מרמה סוציו-אקונומית נמוכה לעיתים אינם יכולים להרשות לעצמם טיפולים כאלה. שכיחות האוכלוסיה ברמה סוציו-אקונומית נמוכה בנגב היא גבוהה, ומכאן עלו הצרכים השונים שעמותת "רוח דרומית" באה לענות עליו.

"רוח דרומית" הוא המרכז היחיד מסוגו הפועל כיום בכל אזור הנגב ומטרתו היא לאפשר לתושבי האזור המתמודדים עם מחלת הסרטן לקבל את הסיוע הדרוש להם בעלות סבירה.

לאן אנחנו שואפים?

החזון שלנו הוא ליצור קהילה תומכת ומאפשרת בגישה ההוליסטית לחולי סרטן ובני משפחותיהם בנגב.

בכדי לממש את חזוננו ליצירת קהילה מבוססת ובה תמיכה עקבית ואפקטיבית לחולים, אנו פועלים בשלושה מוקדים, בית החולים סורוקה, מרכז "רוח דרומית" ובתי המטופלים.

  • בית החולים "סורוקה":

בית החולים סורוקה הוא המרכז הרפואי הגדול ביותר בנגב המטפל בחולי סרטן. העמותה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם צוות המערך האונקולוגי בבית החולים, ותכנית הטיפולים המשלימים נבנית במקביל ובהתאמה לתכנית הטיפולים האישית של כל חולה. המטפלים המתנדבים שלנו פועלים כחלק אינטגרלי מהמחלקות ומעניקים טיפולים ללא עלות לחולים, למשפחותיהם ולצוות הרפואי.

  • מרכז "רוח דרומית":

המרכז ממוקם קרוב מאוד לבית החולים סורוקה ומשמש כקליניקה לטיפולים ברפואה משלימה עבור המתמודדים עם מחלת הסרטן. החולים ובני משפחותיהם נאלצים להתמודד עם עומס רגשי, פיזי וכלכלי כבד בתקופה זו של חייהם וברוב המקרים אינם זוכים לתמיכה המקצועית שלה הם זקוקים.

הטיפולים במרכז ניתנים בעלות סמלית של 70 ₪ בלבד וכך מתאפשר לתת מענה רחב של תמיכה וטיפולים ברמה הגבוהה ביותר, בתנאים המותאמים ליכולותיהם הכלכליות ולמציאות המורכבת של המתמודדים עם המחלה.

לצד הטיפולים, המרכז מציע מגוון רחב של סדנאות וחוגים לחולים ולבני משפחותיהם, כגון תזונה נכונה, יוגה, מדיטציה, דמיון מודרך, טאי צ'י, צ'י קונג, קבוצות תמיכה, הרצאות, מעגלי הקשבה, ליווי רוחני לקראת פרידה ועוד.

  • "רק בגלל הרוח" – סיירת הטיפולים התומכים ע"ש אריה גדג'

סיירת טיפול המעניקה טיפולים תומכים למתמודדים עם מחלת הסרטן ונמצאים באשפוז בית. חולים רבים מתמודדים עם המחלקה ללא יכולת להגיע למרכזי הטיפול. המתנדבים מתניידים מבית מטופל אחד לאחר ומעניקים טיפולי רפואה משליחה לאותם מתמודדים שאיבדו את כושר הניידות שלהם. פעילות זו משפרת את איכות החיים של החולים ואת האינטרקציה שלהם עם מטפל המגיע ומטפל בהם בסביבתם הטבעית. התכנית פועלת בדומה לאופן הפעילות בסורוקה והמתנדבים מגיעים אל החולים לביתם ללא עלות.

אנו מאמינים כי הזכות לטיפול הולם מגיעה לכל אדם, ללא הבדלי מגזר, מעמד, יכולת כלכלית או מיקום גיאוגרפי. אנו פועלים באופן יום-יומי להנגיש את הרפואה המשלימה ולהעלות את המודעות לתרומתה לכלל האוכלוסייה המתמודדת עם מחלת הסרטן. אנו נעשה כל שדרוש כדי להגיע לכל חולה המבקש טיפול הוליסטי במרחב הנגב.